Motocykliści czy kierowcy różnorodnego typu samochodów nienagannie zdają sobie sprawę z tego, że aby móc napełniać się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go adekwatnie przygotować. Wiele osób jednak nie wykorzystuje jednakowej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opony do roweru duro

Chociaż rower to nie auto ani motor, w związku z tym lista prac, jakie musimy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, nazbyt luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Dodatkowo należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odszukamy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, aby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Co więcej warto spowodować elementy oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które trzeba zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto także rower wnikliwie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony w trakcie całego sezonu.